To hasło, które powinien dobrze zapamiętać każdy, kto planuje założenie rodziny, już ją ma, lub wie, że niedługo się ona powiększy. W początkowych latach, dzieci nie wymagają zbyt wiele pieniędzy. Jeśli już, to raczej uwagi. Im jedna są starsze, tym więcej pieniędzy musimy na nie wydawać - począwszy od ubrań, przez hobby, kieszonkowe, aż po szkołę i studia. Choć teoretycznie nauczanie w Polsce jest bezpłatne - wiadomo, że utrzymanie dziecka w obcym mieście kosztuje, tak jak i kosztują podręczniki i inne niezbędne rzeczy dla dziecka w szkole lub na studiach. My, jako rodzice, chcemy zawsze jak najlepiej przygotować się do tego momentu i zabezpieczyć tę najbliższą przyszłość naszych dzieci, przynajmniej do czasu, gdy same będą zdolne na siebie zarabiać, lub chociaż zarabiać na własne potrzeby. Co więc możemy zrobić, aby ten okres sobie nieco ułatwić? Oczywiście - pomyśleć o oszczędnościach. Oszczędności to kluczowe słowo jeśli chodzi o zapewnienie nam i naszym dzieciom jak najlepszej przyszłości. A jeśli oszczędności - to przede wszystkim lokaty bankowe.

Odłóż pieniądze na gorszy czas.

Niemal każdy z nas odkłada jakieś pieniądze co miesiąc na „czarną godzinę”. Nigdy bowiem nie wiemy, kiedy możemy potrzebować większej gotówki, a przeważnie chcemy być niezależni, lub też nie być zmuszonymi do wzięcia pożyczki w banku, która potrafi zrujnować finansowo. Pozostaje nam więc lokata. Możemy wpłacić na nią odłożone pieniądze, by te rosły w szybszym tempie. Oczywiście - zarobek na lokacie nie jest tak imponujący jak w przypadku chociażby giełdy, ale przynajmniej jest pewny. Skoro zaś mówimy o zabezpieczeniu przyszłości naszych dzieci - lokata jest zdecydowanie lepszym wyjściem niż inne sposoby pomnażania majątku, które nigdy nie mogą nam dać pewności, że nie będą kompletnym fiaskiem. A któż z nas chciałby stracić oszczędności życia tylko dlatego, że ktoś inny źle zarządzał firmą, której akcje właśnie kupiliśmy? Zanim jednak zdecydujemy się już na lokatę, zwróćmy uwagę na kilka rzeczy.

Co musisz wiedzieć przed założeniem lokaty?

Oczywiście - lokata lokacie nierówna. Tak jak i różnymi majątkami dysponują różne osoby, które chcą daną lokatę założyć. Mamy bowiem zarówno lokaty krótkoterminowe - na przykład półroczne, jak i długoterminowe - na przykład 10 letnie. Ten drugi typ lokat przyda się nam na przykład wtedy, gdy odkładamy pieniądze na studia naszego dziecka. Wówczas mamy pewność, że po upłynięciu odpowiedniego czasu wyjmiemy z banku pieniądze pomnożone o konkretne, niemałe procenty. Mniejszy procent uzyskamy przy lokatach krótkoterminowych, ale wówczas nie musimy „rozstawać” się z naszymi pieniędzmi aż na tak długi czas. Tym jednak, na co powinniśmy zwrócić uwagę bez różnicy jaką lokatę wybieramy, jest oprocentowanie. Zawsze wybierajmy lokaty z najwyższym oprocentowaniem. Najlepiej też, żeby jak najczęstsza była kapitalizacja odsetek - wówczas zarobimy na naszych pieniądzach jeszcze więcej. Gdy już podejmiemy decyzję, przyjrzymy się wszystkim możliwościom - zacznijmy przeglądać oferty banków i wybierzmy taką, która będzie dla nas najbardziej atrakcyjna i da nam największy zysk.

Comments

There are no comments on this post.