Zdolność kredytowa zapewnia dostęp do kredytu gotówkowego na konkurencyjnych warunkach. Pojawia się jednak problem maksymalnego wykorzystania zdolności kredytowej. Czy to bezpieczna czynność i jak w ogóle podchodzić do analizy własnego potencjału ekonomicznego na współczesnym rynku kredytowym? Artykuł przybliża najważniejsze zagadnienia.

Prawidłowe wykorzystanie zdolności kredytowej w firmach pożyczkowych

Największe bezpieczeństwo zapewnia wykorzystanie zdolności kredytowej mniej więcej na poziomie 50 – 60%. W ten sposób zostawiasz sobie bufor bezpieczeństwa w razie wystąpienia losowych problemów w życiu codziennym gospodarstwa domowego. Większość banków detalicznych, a także firm pożyczkowych wymaga dodatkowych zabezpieczeń, jeżeli nadmiernie obciążasz budżet domowy kosztami spłaty kredytu. Do określenia stosunku kosztów spłaty pożyczek w stosunku do uzyskiwanych dochodów służy wskaźnik DTL. Zdolność kredytowa to przede wszystkim wysokie, stabilne dochody, potwierdzony stosunek zatrudnienia, np. umową o pracę na czas nieokreślony, stan cywilny (małżeństwo to lepsza dywersyfikacja ryzyka dla pożyczkodawcy), struktura dochodów i wydatków (im mniejsze koszty życia, tym większy kredyt gotówkowy otrzymasz na normalnych warunkach). Jeżeli natomiast chcesz wykorzystać 100% zdolności kredytowej dobrze negocjować warunki współpracy w firmach pożyczkowych, wśród inwestorów indywidualnych, monitorować oferty specjalne. 100% zdolności kredytowej w umowie to duże ryzyko, dlatego nie poleca się w takich warunkach zaciągania kredytów długoterminowych, ale raczej średnioterminowe.

Współpraca z niezależnym doradcą idealna na początku

Zadbaj również o optymalne podejście do zabezpieczeń kredytu. Zdolność kredytową możesz ocenić dokładnie u niezależnego doradcy pożyczkowego, który często doskonale wie, do jakiej instytucji finansowej w konkretnych warunkach ekonomicznych warto się zgłosić. Maksymalizacja zdolności kredytowej to korzystna perspektywa. Przy podpisywaniu umowy o pożyczkę gotówkową dawaj sobie zawsze pewien bufor bezpieczeństwa. W ten sposób nie stracisz majątkowych zabezpieczeń i przetrwasz nagły kryzys ekonomiczny na poziomie gospodarstwa domowego. Co myślisz o przedstawionym podejściu do zdolności kredytowej?

Comments

There are no comments on this post.

Sorry, commenting on this post is disabled.