Kredytem gotówkowym nazywamy jedną z form usług bankowych polegającą na pożyczce klientom indywidualnym, firmom, itp. odpowiedniej kwoty, którą później kredytobiorca musi spłacić w odpowiednim terminie z naliczonymi odsetkami włącznie.

Pochodzenie

Kredyt gotówkowy pojawił się w usługach bankowych jako jeden z pierwszych powodując duże zainteresowanie wśród określonej grupy konsumentów. Popularność kredytów polega na natychmiastowej formie przelewu danej kwoty nawet jeśli chodzi o naprawdę duże sumy, które często są niewyobrażalne dla bardzo wielu osób. Duże zainteresowanie taką formą zobowiązania miało miejsce w momencie, gdy na rynku pojawiło się wiele firm oferujących swoim klientom bardzo wiele, różnorodnych dóbr materialnych, na które na co dzień przeciętny człowiek nie może sobie pozwolić. W Polsce okres ten przypadał na przełom lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych dwudziestego wieku, kiedy to stary ustrój zastąpił kapitalizm i tak zwany wolny rynek otworzył szerokie możliwości dla bardzo wielu osób, które chcąc podnieść swój standard życia zaczęły otwierać działalność gospodarczą. W kraju pojawiły się również zagraniczni inwestorzy, którzy w swojej ofercie mieli zarówno dużo droższe artykuły jak auta czy inne dobra materialne, na które nie stać jest wielu osób.

Oferta firm

Niejedno zagraniczne przedsiębiorstwo mając w swoich usługach sprzedaż dobrego samochodu mogło je przedstawić nie tylko w formie kupna za gotówkę, ale również finansowanie takiego auta to przede wszystkim możliwość decyzji o kredycie samochodowym i kupno auta niemal od razu w momencie przelewu przez bank. Niektóre też firmy, które w swojej ofercie posiadają zdecydowanie szerszy zakres usług również mogą zaproponować swoim klientom płatności w formie kredytu. Wówczas klienci często decydują się na kredyt gotówkowy, który nie jest kredytem celowym, to znaczy, że nie muszą informować bank o istocie jego przeznaczenia. Wystarczy, że taka osoba zdecyduje się, że ma ochotę przekazać daną kwotę na swój konkretny cel, ale co to dokładnie jest nie musi już nikogo informować.

Kolebka

Taka forma zobowiązania jak kredyt gotówkowy pojawiła się już w dwudziestym wieku w bankach Stanów Zjednoczonych gdzie liczba zainteresowanych zdecydowanie przerosła oczekiwania bardzo mocno kredytodawców. To właśnie Stany Zjednoczone jako jedno z pierwszych państw umożliwiło swoim obywatelom usługi na raty i płatności w formie kredytów za bardzo różnorodne dobra materialne, na które nie stać przeciętnego obywatela. Kredyty gotówkowe można było spłacić w określonym terminie, dlatego wiele osób wiedząc, że nie może od razu wydać określonej kwoty decydowała się na rozwiązanie, które mogąc przeciągnąć w czasie okres spłaty miała możliwość nabycia określonej rzeczy niemal natychmiast. Kredyty gotówkowe są dziś formą zobowiązania, które obecne jest niemal we wszystkich krajach systemu kapitalistycznego gdzie obywatele, aby móc żyć na określonym dla siebie wysokim poziomie podejmują decyzję o kredycie.

Comments

There are no comments on this post.

Sorry, commenting on this post is disabled.