Oszczędzanie na lokacie może być bardzo dobrym sposobem na inwestowanie, zwłaszcza, że jest to sposób inwestycji charakteryzujący się znikomym ryzykiem. Trzeba jednak zadbać o to, aby wybrana przez nas lokata była na dobrych warunkach i przyniosła nam jak najwięcej korzyści. Przy ocenie, czy lokata jest korzystna należy popatrzeć na różne aspekty, nie tylko samego zysku, choć i te są niezwykle ważne. Nie powinno być większych trudności ze znalezieniem oferty dla siebie, ponieważ ta jest bardzo szeroka. Lokaty oferuje wiele działających na rynku i konkurujących ze sobą banków, a każdy z nich posiada również różne opcje lokat. tak duża liczba ofert może stanowić jednak pewna trudność w poszukiwaniu tej optymalnej, dlatego tez warto wspomóc się jakimś dobrym i aktualnym rankingiem jak ranking kredytów gotówkowych 2019 www.ekredytowymarket.pl.

Zysk i inne ważne aspekty

Lokatę zakładamy po to, aby wyciągnąć z niej jak największy zysk. Dlatego podstawowym parametrem lokaty, na jaki należy zwrócić uwagę jest oczywiście wysokość oprocentowania. jednak sama wysokość oprocentowania nie informuje jeszcze o wszystkim. Ważne jest bowiem to, jak często kapitalizowane są odsetki oraz z jakim rodzajem oprocentowania mamy do czynienia. jeśli chodzi o rodzaj oprocentowania, to możemy wybrać oprocentowanie stałe lub zmienne. nie zawsze do końca wiadomo, która opcja będzie bardziej opłacalna. Pewne jest natomiast, że przy wyborze oprocentowania stałego nasze zyski nie spadną mimo obniżki stóp procentowych. Oprocentowanie stałe, jak nazwa wskazuje jest takie samo przez cały okres trwania lokaty, a jego wartość jest obliczana na podstawie wysokości stóp procentowych w dniu otwierania lokaty. Wpływ na wysokość zysków ma również kapitalizacja. Kapitalizacja to zaś nic innego, jak dopisywanie naliczonych odsetek do kapitału. Ważne jest jak często następuje kapitalizacja, ponieważ w wyniku niej powiększa się podstawa do naliczania odsetek w kolejnym okresie. Im częściej, tym lepiej. na wysokość uzyskiwanych przychodów wpływ może również mieć czas trwania lokaty. Im dłuższy, tym większe zyski, ponieważ pieniądze dłużej są inwestowane, a bank również w przypadku tych klientów, którzy powierzają mu środki na dłużej stosuje korzystniejsze warunki w postaci większego oprocentowania. Jednak wybór czasu trwania lokaty to nie tylko wybór pod kątem zysków. W zasadzie głównym motywem danego wyboru jest to, na jak długo jesteśmy w stanie ulokować środki, czyli inaczej mówiąc, jak długo ich będziemy potrzebować. W zasadzie nie ma bowiem możliwości podjęcia środków z lokaty przed terminem bez utraty odsetek. Dlatego długoterminowe lokaty najlepiej wybierać, jeśli możemy zostawić środki na dłużej, a jeśli będziemy ich potrzebować w krótkim czasie, to zdecydowanie lepszą opcją będzie lokata krótkoterminowa.

Lokaty walutowe i podwójne

Oprócz typowych lokat, banki mają w swojej ofercie również inne ich rodzaje, a mianowicie takie, jak lokaty walutowe, czy też lokaty podwójne. Te pierwsze są przeznaczone dla osób, którzy mają oszczędności w jednej z obcych walut, na przykład w dolarach, czy we frankach szwajcarskich. Oprócz zwykłych czynników na zysk w takim przypadku może również wpływać kurs danej waluty. jeśli zaś chodzi o lokaty podwójne, to są to lokaty, które podzielone są na dwie części. W jednej z nich inwestycje wyglądają tak, jak na każdej innej lokacie, natomiast środki z drugiej części są inwestowane bardziej agresywnie, co sprawia, że jest to inwestycja o większym poziomie ryzyka, ale jednocześnie umożliwia ona osiąganie większych zysków. Lokaty takie choć może mniej popularnie znajdziemy prawie w każdym banku, a zwłaszcza lokaty w obcej walucie.

Comments

There are no comments on this post.

Sorry, commenting on this post is disabled.