Dzisiejsze czasy niestety nie należą do najpewniejszych. Choć nie grożą nam wojny czy totalne krachy finansowe, cały czas musimy myśleć o naszej przyszłości, która potrafi być niepewna ze względu na złą sytuację na rynku pracy. Dlatego właśnie większość z nas stara się zabezpieczać na ewentualność chwilowej utraty pracy. Dlatego właśnie oszczędzamy. Niektórzy tego nie robią i stawiają na kredyt gotówkowy po czym mają duże problemy. Własne oszczędności zawsze pozwolą nam przetrwać najcięższy okres. To zdecydowanie lepsze wyjście niż liczenie na pożyczkę od znajomych, kredyt lub mannę z nieba. Myślenie o sobie i swojej rodzinie to dzisiaj bardzo ważna cecha, która pozwala nam spać spokojnie. Do oszczędzania trzeba się jednak przygotować merytorycznie.

Opracuj swój plan!

Oszczędzanie to nie tylko skarbonka czy sejf. Dobrze oszczędzanie to opracowanie planu, w którym bierzemy pod uwagę naszą zdolność finansową, sprawdzamy różne oferty i dopiero wtedy przeprowadzamy symulacje, na podstawie których decydujemy jaką podjąć decyzję. Na pewno do dobrych decyzji nie należy rzucenie wszystkiego na jedną szalę i zainwestowanie na przykład na giełdzie. Taka inwestycja może co prawda być dobrym strzałem, ale równie dobrze może być to strzał ostatni, przez który stracimy wszystkie oszczędności. Jeśli już chcesz inwestować - inwestuj część, część zaś odłóż na lokatę, która jest znacznie pewniejsza.

A może odrobina ryzyka?

Zwróć uwagę chociażby na lokaty strukturyzowane. To typ lokat, w których część pieniędzy inwestowana jest w ryzykowne instrumenty finansowe, jak chociażby giełda. Część zaś (większa) inwestowana jest na normalnej lokacie, przez co w razie niepowodzenia - powinieneś dostać taką samą kwotę, jaką wpłaciłeś. Jeśli zać Ci się poszczęści - wówczas wyciągniesz znacznie więcej. W przypadku takich lokat pieniądze przeważnie dzielone są w stosunku 20/80 - z przeważeniem kwoty idącej na tradycyjną lokatę. Dzięki temu zawsze mamy zabezpieczenie, ale i możliwość niezłego zysku.

Jeśli zaś nie kręci Cię aż takie ryzyko - lepiej zwrócić uwagę chociażby na lokatę progresywną. Na takiej lokacie oprocentowanie naszego konta zwiększa się z czasem. Początkowo jest niskie, ale z czasem bardzo mocno wzrasta. Wszystko po to, byś mógł w razie potrzeby w każdej chwili wypłacić pieniądze z lokaty. Oczywiście na każdej lokacie można to zrobić, ale przeważnie tracimy całość naszych odsetek. W przypadku lokaty progresywnej natomiast nie tracimy nic z naszych odsetek, które udało się nam zarobić na lokacie. To świetne rozwiązanie jeśli nie jesteś pewien czy nie będziesz musiał wcześniej wycofać pieniędzy. Spróbuj - nic na tym nie stracisz!

Comments

There are no comments on this post.