Optymalizacja kosztów kredytu gotówkowego to jeden z najważniejszych elementów dla kredytobiorcy. Spłata zbyt drogiego zobowiązania narusza bezpieczeństwo budżetu gospodarstwa domowego. W artykule poznasz bezpieczne, zgodne z prawem techniki obniżania kosztów popularnych pożyczek gotówkowych. Wejdź sprawdzić ranking banków, a na pewno znajdziesz dobry kredyt.

Obniżanie kosztów kredytu gotówkowego

Techniki obniżania kosztów kredytu gotówkowego charakteryzują się różnorodnością. Już na etapie wyboru oferty kredytu gotówkowego możesz postawić na kredyty gotówkowe o niskim lub wysokim wskaźniku RRSO. Porównywanie kredytów gotówkowych jest obowiązkowe. To pierwszy etap dopasowania najtańszego zobowiązania. Wskaźnik RRSO spotkasz powszechnie ze względu na uwarunkowania ustawy o kredycie konsumenckim. Na całkowity koszt kredytu gotówkowego składa się oprocentowanie nominalne, prowizja pożyczkodawcy, a także ubezpieczenie. W niewielkich pożyczkach nie stosuje się ubezpieczeń, a zatem masz do czynienia z automatycznie tańszym zobowiązaniem. Niektóre instytucje pozabankowe oraz banki detaliczne rezygnują z prowizji, np. dla nowego klienta. Wyszukiwanie promocji w parabankach to jedna z lepszych technik ograniczenia długoterminowych kosztów. Standardowo oprocentowanie nominalne to czterokrotność stopy lombardowej ogłaszanej przez NBP. Stopa lombardowa kształtuje się w czasie. Jeżeli zachowasz cierpliwość i zaciągniesz kredyt w dobrym okresie ekonomicznym, głównie przy niskich stopach procentowych również zaoszczędzisz.

Kwestia wyboru rat i lojalności wobec pożyczkodawcy

Kolejna technika oszczędzania na kredycie polega na wyborze rat malejących, a nie rat równych. W ratach malejących płacisz nieco więcej na początku, ale później znacznie mniej ze względu na generowanie odsetek od mniejszej kwoty spłaconego kapitału. Zauważ również, że parabanki stosują programy lojalnościowe. Pierwsze kredyty wyróżniają się najczęściej maksymalnymi parametrami spłaty, ale jeżeli spłacasz regularnie pożyczki i stajesz się lojalnym klientem otrzymujesz coraz korzystniejsze warunki podpisania umowy o kredyt gotówkowy. Możesz też bardzo drogie kredyty spłacać tańszymi po pewnym czasie. Uważaj na terminowe spłaty zobowiązania. Im większa terminowość, tym lepsza długoterminowa współpraca z pożyczkodawcą.

Comments

There are no comments on this post.

Sorry, commenting on this post is disabled.